Jak odgrzybiać klimatyzację w samochodzie

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej jest tak stare jak sam samochód. Prosty akt przedmuchiwania otworów wlotowych wentylatora wewnętrznego pomoże utrzymać wnętrze w chłodzie, tak jak to się dzieje, gdy otwierasz okno i wpuszczasz świeże powietrze. Jednak nowoczesne samochody mają również wyspecjalizowane systemy wentylacyjne, które wydmuchują zużyte powietrze przez otwory znajdujące się w dolnej części paneli drzwiowych. Te otwory są znane jako otwory do ponownego schładzania lub odpowietrzania. Jeśli posiadasz starszy pojazd z konwencjonalnym systemem AC, istnieje duża szansa, że ma on wbudowaną technologię odmulania. Systemy te można znaleźć w pojazdach ze wszystkich okresów historycznych, w tym w przedwojennych markach Austro-Dummer, takich jak Jetta i Volkswagen Beetle, oraz w powojennych modelach DaimlerChrysler, takich jak Chrysler LeBaron, Chrysler New Yorker i Dodge Ramcharger. Jeśli nie, możesz łatwo dodać tę genialną funkcję HVAC do własnego samochodu, wykonując poniższe kroki.

Otwórz całkowicie okna

Jeśli ogromne upały latem, możesz chcieć otworzyć okna tylko częściowo. Dzięki temu do samochodu dostanie się świeże powietrze, a wnętrze pojazdu będzie chłodniejsze. Jeśli nie jesteś pewien, jak bardzo przepływ powietrza będzie korzystny dla Twojego konkretnego samochodu, otwórz okna w pełni. Jeśli masz bardzo stary samochód z konwencjonalnym systemem AC, domyślna pozycja otwarcia może być zbyt niska dla ilości napływającego zużytego powietrza. W takim przypadku może być konieczne całkowite otwarcie okien, aby uzyskać optymalną wentylację.

Włącz wentylator wnętrza samochodu

Większość samochodów sprzed 1980 roku posiada pokładowy lub dodatkowy wentylator hybrydowy AC/DC, który jest odpowiedzialny za zapewnienie przepływu powietrza w całej kabinie. Zazwyczaj znajduje się on w pobliżu konsoli środkowej lub na przednim fotelu pasażera. Włącz wentylator wewnętrzny, aby usunąć powietrze z samochodu i przewietrzyć kabinę. Jeśli Twój samochód ma konwencjonalny system AC, możesz również użyć wylotu powietrza z kabiny (jeśli jest obecny) do wentylacji kabiny. Jeśli Twój samochód ma system wymuszonego chłodzenia, możesz również włączyć wlot powietrza zewnętrznego, aby wtłoczyć powietrze do samochodu.

Przełącz samochód w tryb „odszraniania”

Jeśli zauważysz nagromadzenie szronu lub lodu na zewnętrznej stronie okien samochodu, odłącz zewnętrzny wentylator i otwórz okna na tryb „odszraniania”. Założyć klimatyzator i otworzyć okna na tryb „odszraniania”. W trybie „odszraniania” przepływ powietrza jest znacznie mniejszy niż w trybie „chłodzenia”, więc wnętrze samochodu sprawia wrażenie znacznie chłodniejszego. Jeśli zauważysz, że po „odszronieniu” wnętrze samochodu jest nadal zbyt gorące, odłącz zasilanie AC i otwórz drzwi na oścież, aby uwolnić uwięzione powietrze. Powtórz ten proces kilka razy, aby upewnić się, że zewnętrzna część samochodu jest dokładnie odymiona. Wykonaj odgrzybianie za pomocą Nanoclean AC8.

Wyjmij filtr powietrza i wyczyść go

Zabrudzony filtr powietrza może powodować podstępne problemy dla systemu HVAC Twojego samochodu. Aby uniknąć awarii klimatyzacji i kosztownych napraw, czyść filtr powietrza co drugi dzień i/lub wymieniaj go, gdy jesteś w ruchu przez dłuższy czas (np. gdy dojeżdżasz do pracy lub szkoły). Możesz kupić filtry powietrza, które są zaprojektowane tak, aby można je było łatwo wymienić bez użycia narzędzi. Jeśli używasz klucza do wyjmowania filtra powietrza, zachowaj ostrożność. Może on się oderwać i osadzić w silniku z powodu dużego nacisku na zacisk. Wgniecione i obdarte filtry są tego oznaką.
Zainstaluj zaślepkę odpowietrznika

Po wyczyszczeniu filtra powietrza lub jego wymianie, jeśli jesteś w ruchu, ostrożnie umieść go w ścieżce przepływu powietrza między otworami wentylacyjnymi. Jeśli masz odpowietrzniki de-fumigacyjne, powinny być one umieszczone w pobliżu wlotu silnika i głównych otworów wentylacyjnych samochodu. Jeśli nie masz odpowietrzników, otwórz okno na oścież, aby uwolnić uwięzione powietrze i umożliwić dopływ świeżego powietrza do samochodu.

Wyłącz system chłodzenia samochodu

Nie musisz odłączać klimatyzatora, aby wyłączyć samochód. W rzeczywistości, prawidłowo działający system AC sam się wyłączy, gdy samochód jest zaparkowany. Jest ku temu kilka powodów: aby chronić lodówkę przed przegrzaniem, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych nadmierną lub niedostateczną wentylacją oraz aby nie tworzyć przeciągu wewnątrz samochodu.

 

Dodaj komentarz